znaczenie symboli


AA - najprostszy symbol, pisany dużymi literami. Wypracowany, jako główny znak identyfikujący wspólnotę Anonimowych Alkoholików.

 
Trójkąt wpisany w okrąg - równoramienny trójkąt wpisany w okrąg, którego ramiona symbolizują: Jedność, Służbę, Zdrowienie, a okrąg wszystkich alkoholików zdrowiejących dzięki programowi AA.

Zapalona świeca – symbol nowego, lepszego życia. Najlepiej ukazać go cytując fragment z oficjalnej literatury AA, będący częścią spotkań meetingowych, gdy do grona przyłącza się nowa osoba. "ta świeca, która przede mną stoi, to płomień nadziei na lepsze jutro, na rozpoczęcie nowego lepszego życia, życia bez alkoholu. W tym samym czasie, gdzieś na drugim końcu Polski i świata na mityngu AA pali się świeca i ona łączy nas wszystkich uczestników AA tak, jak łączy nas jeden problem"

Kapelusz – najlepiej zobrazuje to cytat "Leży przede mną kapelusz, tutaj spotyka sie nasza odpowiedzialność i pieniądze. Ten kapelusz to nadzieja i szansa dla tych, co jeszcze do nas nie trafili. A jeśli trafią, to znajdą przynajmniej jednego z nas chętnego do pomocy. Kapelusz to nasza samowystarczalność"

Wielka Księga - podstawowy tekst AA, który powinien być obecny na każdym spotkaniu Anonimowych Alkoholików. Spisane prze Billa Wilsona, znanego jako Bill W. dzieło Anonimowi Alkoholicy, potocznie znane jako Wielka Księga. Pierwsze egzemplarze wydane na najtańszym, prawie kartonowym papierze uwidaczniały jej objętość, dlatego też zaczęto ją postrzegać jako wielka księga. Pierwsze jedenaście rozdziałów od str. 1. do 145. pozostaje niezmienione od pierwszego wydania, wszelkie tłumaczenia zachowują identyczna treść na każdej stronie, co jest warunkiem uzyskania zezwolenia na rozpowszechnianie w danym kraju od właściciela praw autorskich: AA World Services Inc. New York.

Pozostałe strony zawierają historie osobiste, przy czym przyjęte jest, by zamieszczać historię Dr. Boba oraz, w polskich wydaniach, historie polskich AA, w innojęzycznych tamtejsze.


Krokus (Szafran) - powszechnie uznawany za symbol nadchodzącej wiosny. Dla osób uzależnionych może być oznaką nadziei, że w każdej chwili swojego życia można się przebudzić, otrząsnąć. Tak jak krokus wiosną budzi się do życia, tak alkoholik może rozpocząć swoja drogę na nowo, tym razem już w trzeźwości.


24 godziny – Program jednego dnia, zwany też „Oazą spokoju”. Dla wielu ludzi uzaleznionych stosowanie tego programu jest podstawą w ich zdrowieniu. Uczy on, jak żyć dniem dzisiejszym. Jest realizowany przez ludzi uzależnionych nie tylko od alkoholu, ale też od innych substancji psychoaktywnych.

 
Dromader - utożsamiany jest z trwaniem w trzeźwości. Symbol cierpliwości i spokoju. Zwierzę które posiadło umiejętność niepicia przez długi czas - Ja mogę nie pić 24 godziny. W Anglii zaś zamiast dromadera, jako symbol trzeźwości noszą metalowe prosiaczki, najwyraźniej jest to kwestia gustu i wyraz pewnej tożsamości społecznej. Wracając do naszego opisu wielbłąd to zwierzę, które, żyjąc na pustyni, posiadło umiejętność niepicia przez długi czas. Wypracowanie tej umiejętności przez osobę dotkniętą chorobą alkoholową jest podstawowym warunkiem jej powrotu do życia w społeczeństwie. Podobnie jak wielbłąd swój garb, alkoholik całe swoje życie przemierza z ciężarem, brzemieniem swojej choroby. Tak jak wielbłąd z garbem, alkoholik z chorobą musi się nauczyć żyć.

Wybór wielbłąda, jako niższej świadomości jest idealnie trafny. Najniższa świadomość znajdująca się w człowieku jest ułomna - chce być więziona. To obronna ucieczka od odpowiedzialności, to zagłuszanie moralności na rzecz iluzyjnej wolności, i coraz większego zniewolenia.

Wielbłąd jest często określany jako symbol trzeźwości AA. Ten wierszyk opisuje dlaczego:

Wielbłąd dwa razy dziennie klęczy na kolanach. 

Nosi swój ciężar z największą łatwością.

W ciągu dnia kroczy z wysoko podniesioną głową 

i nie pije tego dnia zupełnie niczego.

Motyl - motyw spotykany najczęściej wśród grup Al-Anon dotyczy rodzin i przyjaciół alkoholików. Ponieważ choroba alkoholizmowa dotyka także wszystkich wkoło, nie tylko samego alkoholika, powoduje zanikanie wszelkich zdolności radzenia sobie w życiu. Budujemy kokon wokół siebie, wycofujemy się ze świata i ukrywamy. Motyl jest symbolem Al-Anon, to nie 

tylko symbol duchowego powrotu do zdrowia, ale rowież symbol piękna i transformacji. Patrząc na motyla możemy dostrzec pierwiastek Boga, określany czasem „Pocałunkiem Boga”. Motyl to wspaniały prezent dla kogoś przystępującego do grupy Al-Anon, dodaje nadziei, miłości, piękna i informuje nas o zmianach zachodzących w nas samych, za każdym razem wzmacniając nas samych.


Okrąg wpisany w trójkąt - podstawowy i najbardziej znany symbol Al-Anon, społeczności utworzonej z rodzin i przyjaciół alkoholików, na których alkohol miał pośredni wpływ. Członkowie rozwiązują swoje problemy dzieląc się swoimi doświadczeniami, wsparciem i nadzieją.

Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Zaprezentowane pozycje mają na celu jedynie poglądowe przedstawienie naszego asortymentu i możliwości.